Ohlasy Noci divadel 2013


NOC DIVADEL 2013 – vybrané ohlasy z médií

České noviny – 16.11.2013
Mimořádný zájem veřejnosti provázel Noc divadel
Noc divadel, která se v rámci mezinárodního projektu v Česku dnes konala poprvé, se setkala s mimořádným zájmem veřejnosti. Do informačního centra IDU zavítalo přes šest set lidí.

http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/mimoradny-zajem-verejnosti-provazel-prvni-noc-divadel-v-cr/1008544?nt

 

ČT24 – 17.11.2013
Divadla o své noci bujařila, díky zájmu praskala ve švech
Historicky první Noc českých a moravských divadel přitáhla široký zájem návštěvníků a dá se považovat za nadmíru úspěšnou. Hlediště všech více než osmdesáti scén ve 24 městech, které se do akce zapojily, diváci zaplnili. Lidé přicházeli nejen za zlevněnými představeními, ale také si zkusit roli herce na prknech, která znamenají svět, nebo si s patřičnou zvědavostí prohlédnout zákulisí.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/250820-divadla-o-sve-noci-bujarila-diky-zajmu-praskala-ve-svech/

 

ČRo – 17.11.2013
Česko má za sebou první Noc divadel, zájem lidí byl obrovský
Divadelní představení z Chorvatska a komentovanou prohlídku nabídlo příchozím například divadlo Archa. Jeho ředitel Ondřej Hrab noc divadel vítá. „Přineslo to úplně jiný profil publika.“
Nabito měli i ve Švandově divadle na Smíchově, tady vystoupil třeba soubor Buchty a loutky. Produkční Jitku Dvořákovou zájem návštěvníků těšil:„Možná, že to bude hlavně o tom, že se o některých divadlech nebo kulturních akcích dozví lidi, kteří by na ně normálně nenarazili, protože nevyhledávají kulturu pravidelně. Může jim to ukázat nové obzory.“   „Většina divadel to cítí jako velkou příležitost se otevřít i jiným lidem než svým pravidelným divákům,“ říká Doubravka Svobodová.
http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/1281910

 

MF DNES – 18.11.2013, strana 1 (mutace Východní Morava)
Divadlo skončilo, lidé zůstali
Ze dvou míst v kraji se v sobotu, přesně v 19 hodin, ozval hlasitý potlesk. Stejný jako na stovkách míst v dalších deseti zemích Evropy. Lidé se těmito ovacemi připojili k mezinárodní akci Noc divadel. „Na otázku, komu či čemu tleskáme, jsem řekl, že divadlu. Podle reakcí diváků soudím, že to byla odpověď dostačující,“ usmívá se ředitel Městského divadla ve Zlíně Petr Michálek.
Noc divadel se v zemi konala vůbec poprvé a rovnou na 24 místech. Z toho dvě byla ve Zlínském kraji – ve Zlíně a v Uherském Hradišti. „Dobře osmdesát procent lidí zůstalo po představení s námi a poslední skupinka odcházela před půlnocí,“ řekl ředitel Slováckého divadla Igor Stránský. Michálek i Stránský se shodli na tom, že Noc divadel má pokračovat i v dalších letech.

Lidové noviny 20.11.2013/ lidovky.cz 23.11.2013
PUTNA: Tyjátr sametový (Martin C. Putna)
Že sametová revoluce roku 1989 měla v sobě prvky divadelnosti, karnevalu či, jak se dnes antropologicky říká, „lidové festivity“ – o tom už divadelní vědci psali, viz soubor studií, který vyšel v časopise Theatralia roku 2009.
Letos se šance vnímat a trochu znovuprožívat tehdejší divadelnost zvýšila tím, že se v Čechii poprvé konala Noc divadel, a to ze 16. na 17. listopadu, vytvářejíc jakousi vigilii, „celonoční bdění“ před svátkem samotným.
http://www.lidovky.cz/putna-tyjatr-sametovy-0bm-/nazory.aspx?c=A131122_205826_ln_nazory_hm

Svobodný hlas – 20.11.2013, strana 4
Noc divadel 2013 je za námi. Podle ohlasů na sociálních sítích a stránkách divadel soudím, že to byla noc povedená, inspirativní, tvořivá a magická.
 

E 15 – 28.11.2013, strana 20
Noc divadel přilákala tisíce diváků
První ročník Noci divadel přivedl v polovině listopadu do ulic a na jeviště přes 40 tisíc návštěvníků.
 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Top skokani ve vyhledávání na Google (organické vyhl.) od 13. do 20.11.2013
1. Honza Podzimek
2. Stratocaching
3. Noc divadel